Send us a note: Email

Follow Us:

Past Governors

Past Governors

THANK YOU FOR YOUR SERVICE.

Governors are elected by the Board of Directors each year during ADvent10n. Governors serve a four year term (Second Lieutenant Governor, First Lieutenant Governor, Governor and Immediate Past Governor). Each governor sits on the Council of Governors and is the districts representative to national.

See list of Past Governors below.

 

YEAR
2017-18
2016-17
2015-16
2014-15
2013-14
2012-13
2011-12
2010-11
Sept 2009-10
July-Aug 2009
2008-09
2007-08
2006-07
2005-06
2004-05
2003-04
2002-03
2001-02
2000-01
1999-00
1998-99
1997-98
1996-97
1995-96
1994-95
1993-94
1992-93
1991-92
1990-91
1989-90
1988-89
1987-88
1986-87
1985-86
1984-85
1983-84
1982-83
1981-82
1980-81
1979-80
1978-79
1977-78
1976-77
1975-76
1974-75
1973-74
1972-73
1971-72
1970-71
1969-70
1968-69
1967-68
1966-67
1965-66
1964-65
1963-64
1962-63
1961-62
1960-61
1959-60
1958-59
1957-58
1956-57
1955-56
1954-55
1953-54
1952-53
1951-52
1950-51
1949-50
1948-49
1947-48
1946-47
1945-46
1944-45
1943-44
1942-43
1941-42
1940-41
1939-40
1938-39
1937-38
1936-37
1935-36
1934-35
1933-34
1932-33
1931-32
1930-31
1929-30
1928-29
1927-28
1926-27
1925-26
1924-25
1923-24

GOVERNOR
Keith Powell
Jeanie Reudy
Jay Haggins
Angelo Antoline
Kevin Cassis
Brian Wall
John Thomas
Blake Goldston
Blake Goldston
Debbi Ray Walder
Bryant Price
Susan Saurage-Altenloh
Susan Cook
Randy Kemp
John Aguillard
Marc Eisenberg
Gwynn Slavik
Kevin Dobbs
Brad Snyder
Randy Robertson
Heberto Gutierrez
Laurie Johnson
Rebel Webster
Bill Lea
Gary Young
Bill Lawson
Jim Goodnight
Mary Baldwin
Rick DeJulio
Bob Denman
Jim Stuart
June Cerrato
Don Sitton
Julius Germano
O. Joe Russell
Bob Stacy
Phil Price
Steve Hope
Fred Korge
Robert Riley
Pat Beckham
Dave Keith
Lamar Baker
Cecille Bales
Cecille Bales
Jim Anderson
Harry Ottman
Barton D. Rominger
Ed Stern
Gene McCoy
Robert E.V. Johnson
Lou Letts
Ken Kay
Jack Timmons
B. J. Fescenmeyer
Bob Wimberly
Tom McHale
Mark Cooper
Les Hauger
Denny Heard
Dale Buckner
Bob Roth
Frank B. McGowan
Graydon Smart
Bert Horner
Monte Rosenwald
Curtis Taulbee
Rev. Dale Rogers
A. B. Penny
E. Julian Herndon
Rex Preis
Ira E. DeJernett
Richard Hale
Gustav K. Brandberg
W. Richard Laughlin
Rowland Broiles
Willard E. Egolf
Les B. Harris
Les B. Harris
Charles C. Johnson, Jr.
LeRoy Swartzkopf
Michael Murphy
Neal Barrett
W. C. Grant
Paul J. Harmon
Wm. (Bill) Brockhausen
A. M. Cohen
Erle Racey
J. B. Higdon
Larry Jacobs
Otto Brunk
James P. Simpson
James P. Simpson
Amon Carter
Dale C. Rogers
Ed W. Bateman

HOME CLUB
Fort Worth
Oklahoma City
Houston
Dallas
Austin
Oklahoma City
Abilene
Amarillo
Amarillo
Houston
Victoria
Houston
Fort Worth
Oklahoma City
San Antonio
Amarillo
Waco
Odessa
Corpus Christi
Ruston
San Antonio
Midland/Odessa
Dallas
Monroe
San Antonio
Little Rock
Dallas
Shreveport
McAllen
Little Rock
Fort Worth
Houston
Corpus Christi
San Antonio
Amarillo
Oklahoma City
Lubbock
Tulsa
Houston
Little Rock
Arlington
Houston
Shreveport
Tulsa
Tulsa
San Antonio
Fort Worth
Dallas
Uvalde
Little Rock
San Antonio
Houston
Oklahoma City
Shreveport
Fort Worth
Little Rock
Dallas
San Angelo
Tulsa
Houston
Lubbock
San Antonio
Dallas
Shreveport
Oklahoma City
Amarillo
Fort Worth
Corpus Christi
Houston
Little Rock
San Antonio
Dallas
Unknown
Tulsa
Houston
Fort Worth
Tulsa
Dallas
Dallas
Fort Worth
Dallas
Houston
Tulsa
Dallas
Fort Worth
Dallas
Unknown
Unknown
Unknown
Dallas
Beaumont
Unknown
Unknown
Fort Worth
Unknown
Unknown

2017-18: Keith Powell – Ft. Worth
2016-17: Jeanie Ruedy – OKC
2015-16: Jay Haggins – Houston
2014-15: Angelo Antoline – Dallas
2013-14: Kevin Cassis – Austin
2012-13: Brian Wall – OKC
2011-12: John Thomas – Abilene
2010-11: Blake Goldston – Amarillo
Sept ’09-10: Blake Goldston – Amarillo
July-Aug ’09: Debbi Ray Walder
2008-09: Bryant Price – Victoria
2007-08: Susan Saurage-Altenloh – Houston
2006-07: Susan Cook – Ft. Worth
2005-06: Randy Kemp – OKC
2004-05: John Aguillard – San Antonio
2003-04: Marc Eisenberg – Amarillo
2002-03: Gwynn Slavik – Waco
2001-02: Kevin Dobbs – Odessa
2000-01: Brad Snyder – Corpus Christi
1999-00: Randy Robertson – Ruston
1998-99: Heberto Gutierrez – San Antonio
1997-98: Laurie Johnson – Odessa
1996-97: Rebel Webster – Dallas
1995-96: Bill Lea – Monroe
1994-95: Gary Young – San Antonio
1993-94: Bill Lawson – Little Rock
1992-93: Jim Goodnight – Dallas
1991-92: Mary Baldwin – Shreveport
1990-91: Rick DeJulio – McAllen
1989-90: Bob Denman – Little Rock
1988-89: Jim Stuart – Ft. Worth
1987-88: June Cerato – Houston
1986-87: Don Sitton – Corpus Christi
1985-86: Julius Germano – San Antonio
1984-85: O. Joe Russell – Amarillo
1983-84: Bob Stacy – OKC
1982-83: Phil Price – Lubbock
1981-82: Steve Hope – Tulsa
1980-81: Fred Korge – Houston
1979-80: Robert Riley – Little Rock
1978-79: Pat Beckham – Arlington
1977-78: Dave Keith – Houston
1976-77: Lamar Baker – Shreveport
1975-76: Cecille Bales – Tulsa
1974-75: Cecille Bales – Tulsa
1973-74: Jim Anderson – San Antonio
1972-73: Harry Ottman – Ft. Worth
1971-72: Barton D. Rominger – Dallas
1970-71: Ed Stern – Uvalde
1969-70: Gene McCoy – Little Rock
1968-69: Robert Johnson – San Antonio
1967-68: Lou Letts – Houston
1966-67: Ken Kay – OKC
1965-66: Jack Timmons – Shreveport
1964-65: B.J. Fescenmeyer – Ft. Worth
1963-64: Bob Wimberly – Little Rock
1962-63: Tom McHale – Dallas
1961-62: Mark Cooper – San Angelo
1960-61: Les Hauger – Tulsa
1959-60: Danny Heard – Houston
1958-59: Dale Buckner – Lubbock
1957-58: Bob Roth – San Antonio
1956-57: Frank McGowan – Dallas
1955-56: Graydon Smart – Shreveport
1954-55: Bert Horner – OKC
1953-54: Monte Rosenwald – Amarillo
1952-53: Curtis Taulbee – Ft. Worth
1951-52: Rev. Dale Rogers – Corpus
1950-51: A.B. Penny – Houston
1949-50: E. Julian Herndon – Little Rock
1948-49: Rex Preis – San Antonio
1947-48: Ira DeJernett – Dallas
1946-47: Richard Hale – Unknown
1945-46: Gustav Brandberg – Tulsa
1944-45: W. Richard Laughlin – Houston
1943-44: Rowland Broiles – Ft. Worth
1942-43: Willard Egolf – Tulsa
1941-42: Les B. Harris – Dallas
1940-41: Les B. Harris – Dallas
1939-40: Charles C. Johnson, Jr. – Ft. Worth
1938-39: LeRoy Swartzkopf – Dallas
1937-38: Michael Murphy – Houston
1936-37: Neal Barrett – Tulsa
1935-36: W.C. Grant – Dallas
1934-35: Paul Harmon – Ft. Worth
1933-34: Bill Brockhausen – Dallas
1932-33: A.M. Cohen – Unknown
1931-32: Erle Racey – Unknown
1930-31: J.B. Higdon – Unknown
1929-30: Larry Jacobs – Dallas
1928-29: Otto Brunk – Beaumont
1927-28: James Simpson – Unknown
1926-27: James Simpson – Unknown
1925-26: Amon Carter – Ft. Worth
1924-25: Dale Rogers – Unknown
1923-24: Ed W. Bateman – Unknown

Interested in a Leadership Role?

Kevin Dobbs
District Executive Director

Phone: 432.559.8559
Email Kevin

“Any questions you have about being
a part of District leadership, I am
here to help!”

Did You Know?

There are 15 Districts that make up
the American Advertising Federation.